מעשר כספים בעידן המודרני 

מעשר כספים

כולנו יודעים שיש הרבה נהגים יהודיים שנשמרו לאורך מאות ואלפי שנים, וזאת לעומת נהגים שנעלמו עם הזמן. אחד מהנהגים שהיו קיימים תמיד ביהדות הוא נוהג של מעשר כספים. מעשר של כספים משמעו שמתוך הרווחים השנתיים של כל אחד מאתנו, עשירית צריך להיות מופרש לצורך צדקה. מקום מעשר הכספים הוא מספר בראשית, אך בפועל, בבואנו לבדוק מי ממשיך עם הנוהג הזה גם בעידן המודרני, אנחנו רואים שהדברים שנויים במחלוקת. מצד שני, ולמרות שהיום הרבה אנשים לא עושים מעשר כספים בדיוק בהתאם לנוהג היהודי, אנחנו כן רואים שאנשים עדיין ממשיכים לתרום לעמותות שונות. 

מעשר כספים – למי תורמים? 

אם גם אתם, בתור אנשים פרטיים, מפעל או ארגון, חושבים על מעשר כספים שהייתם רוצים להתחיל לעשות בשנה החדשה, אנחנו יכולים להבין את הדילמה שלכם. יש כל כך הרבה נזקקים בישראל, ובמיוחד כתוצאה מהמצב שאנחנו חווים בחודשים האחרונים, כך שנשאלת השאלה: למי תורמים? אם תעשו חיפוש אתם תראו שיש הרבה מאוד עמותות צדקה בארץ ואין ספק שכל אחת מהן תשמח מאוד לקבל מכם עזרה כלכלית. עם זאת, האם כל אחת מאותן עמותות צדקה באמת אמינה, מהימנה ואמיתית? מדהים לראות עד כמה, אפילו בנושא רגיש כמו מעשר של כספים, ישנן הונאות וחוסר אמינות. לכן, כאשר אתם מחפשים עמותה שתרצו לתרום לה, בדקו היטב האם היא באמת קיימת. 

כמה כסף תורמים? 

כאמור, בעידן המודרני מעשר כספים כבר לא חייב לכלול באמת עשירית מהרווח השנתי שלכם. לכן, אפילו אם תבחרו לתרום סכום הרבה יותר קטן, הוא עדיין יתקבל בברכה. שווה להחליט מראש כמה אתם רוצים ויכולים לתרום, לחפש את העמותה הנכונה לכם מבחינת האידיאולוגיה ומבחינות אחרות, וכך לתרום. אין ספק שאם הכספים שלכם באמת יגיעו לנזקקים, אתם תעזרו להם הרבה יותר ממה שאתם יכולים לדמיין. מי שבאמת זקוק לעזרה שמח לקבל כל סכום כסף שאחרים יכולים לתת לו, אז למה לחשוב פעמיים? בחרו את העמותה הטובה ביותר מבחינתכם, צרו עימה קשר ותרמו כמה שאתם יכולים ורוצים.