רן ליפציגר – על אנרגיה סולארית

לא מעט ניסיונות טכנולוגיים נעשים בתחום האנרגיה ברחבי העולם. אפשר בהחלט לומר כי התחום בוער, ובעיקר התחום החם ביותר, תחום האנרגיה הסולארית. מנכ"ל חברת אורמש רן ליפציגר, אחד' השמות המוכרים בישראל בתחום זה, הוא מאלו הפועלים במרץ להעלאת המודעות לאנרגיה מתחדשת בישראל.

החשיבות העצומה של אנרגיה מתחדשת, ובעיקר אנרגיה סולארית, היא במתן פיתרון אמיתי וטכנולוגי מתקדם לצורך שרק הולך ומחריף – הצורך באנרגיה. צריכת האנרגיה בעולם עולה בקצב אקספוננציאלי, מהר יותר מקצב גידול האוכלוסין בעולם, ונראה שזה רק הולך וגדל, עם ולמרות המודעות האקולוגית ההולכת ומשתרשת.

מערכות פוטו-וולטאיות בעתיד – עם רן ליפציגר

אחד מהמאפיינים של העולם "הישן" היו המפגש הישיר של אנשים עם מנגנוני הפקת האנרגיה שלהם. רצית אש? אספת עצים. לאחר מכן שמן. לאחר מכן דלק. כיום, פרט למילוי הדלק ברכבים, שגם נמצאים במעבר לרכבים להטענה חשמלית, האזרח הממוצע פוגש את צריכת האנרגיה שלו בעיקר בחשבון החודשי מחברת החשמל או בחיוב הוויזה שלו.

הנה כמה דוגמאות לשני צרכני אנרגיה גדולים שרק הולכים וגדלים, שרוב העולם לא לוקח בחשבון:

  • מטבעות דיגיטליים – כולם מכירים את הביטקוין, אך לא רבים מבינים את הטכנולוגיה העומדת מאחוריו, ואת התביעה האינסופית לאנרגיה שהתחום מביא עימו.
  • רשת האינטרנט – בכל פעם שאנחנו לוחצים על כפתור לשלוח הוראה (כמו חיפוש בגוגל) ברשת האינטרנט, אנחנו מנצלים אנרגיה.

אנרגיה זמינה בו במקום:

הצורך במענה סולארי עוד לא מורגש, לפחות לא בצורה קיצונית, באוכלוסייה הכללית אשר עדיין לא לגמרי בקיאה בנושא משבר האנרגיה המדובר בחלונות הגבוהים ברחבי העולם. אך ההשפעה מתחילה להגיע, הן בהפסקות חשמל יזומות בישראל, והן בעלייה במחירי החשמל והדלק, מקורות האנרגיה העיקריים שבשימוש הציבור הכללי.

אנשים כמו רן ליפציגר מגיעים לרוב מרקע מדעי. רן עצמו מגיע עם תואר במדעי המחשב, כלכלה וניהול, ותואר במנהל עסקים ומימון, והשילוב המוצלח מאפשר לו לגשת במקצועיות לכל האספקטים בעבודה עם הלוחות הסולאריים. היכולת לחבר בהרמוניה בין התפיסה האקולוגית החשובה לבין האספקט הכלכלי הנדרש מאפשר לחברה לתת מענה נגיש ויישומי בשטח.