כל התקנות הרלוונטיות ליצירת ממ"ד

ממ"ד

במדינה כמו ישראל שבה אף פעם אי אפשר לדעת מתי יפרוץ עימות כזה או אחר עם המדינות שחיות סביבנו, וכשכל שטחי המדינה נמצאים בטווח טילים מרצועת עזה, לבנון או סוריה ובעצם מהווים חזית, מרחב מוגן דירתי – ממ"ד – הוא פשוט חובה. למעשה החובה היא לבנות מרחב מוגן כזה בדיוק לפי התקנים, ולשם כך כדאי לדעת מהן דרישות פיקוד העורף בנושא.

מהו השטח המינימלי של הממ"דים?

ממ"דים מחויבים להשתרע על שטח של לפחות 3.6 מ' על 3.6 מ', כשאלה הן מידות החוץ. הגודל הפנימי המינימלי של ממ"ד הוא 3 מ' על 3 מ', כלומר 9 מ"ר. מבחינת גובה המינימום הוא 250 ס"מ. 

עוד דרישות לגבי מידות חדר חשוב זה הן שעובי הקירות יהיה לפחות 25 ס"מ אם מדובר בקיר חיצוני ומינימום 20 ס"מ כשזהו קיר פנימי, עובי הרצפה 20 ס"מ ועובי התקרה – 30 ס"מ (חד שיפועי). הקירות מורכבים אך ורק מבטון מזוין מלא, ועוד דגש חשוב הוא חיבור של תבניות החלון, צינורות האוורור והדלת כבר בשלב היציקה של הבטון כדי להבטיח חיבור חזק ויציב.

אילו אביזרי מיגון חובה להרכיב?

ישנם 4 אביזרים שהתקן מחייב לקחת בחשבון במסגרת בניית הממ"ד:

  1. חלון אלומיניום – אטום גזים
  2. חלון מוגן מפני רסיסים
  3. דלת הדף
  4. צינורות אוורור תקניים

על מה עוד חשוב להקפיד כשבונים ממ"ד?

מבחינת תשתיות החשמל בממ"דים הדרישות של פיקוד העורף, ובעצם של החוק, הן 2 גופי תאורה פלורסנטים וכמובן כאלה שעומדים בתקן הישראלי, 2 שקעים תקניים, 2 נקודות טלפון שגם הן בעלות תו תקן ישראלי ונקודת טלוויזיה עם תו תקן.

הריצוף של כל ממ"ד חייב להיות מקרמיקה, עם מרצפות בגודל של 33 ס"מ על 33 ס"מ. חיפויי הקיר הם טיח + צבע.

מה כדאי לוודא שיש בממ"ד?

מים – לפחות 10 ליטר לאדם.

מזון – כזה שלא מצריך חימום או קירור, ורצוי באריזה אטומה לחלוטין.

ערכת עזרה ראשונה.

מטף כיבוי.

מחשב עם חיבור לאינטרנט ו/או טלוויזיה ו/או ספרים ו/או כל דבר שעוזר להעביר את הזמן במרחב המוגן.